Probíráno v rámci tématu Jarní květiny a jaro
Témata
V rámci tématu jarní květiny jsme letos zařadili mikroskopii. Zde je pár typů co lze mikoskopovat, jak přichystat vzorky, a co je na snímku vidět.
Uvolnění ruky je klíčovým předpokladem pro správný vývoj psaní. Před nástupem ke psaní písmen je důležité, aby dítě mělo dostatečně rozvinutou jemnou motoriku, koordinaci ruky a celkovou volnost pohybu. Zde je několik aktivit, které pomáhají uvolnit ruku hravou formou.
Výchova dětí v oblasti čtení a psaní je klíčová pro jejich kognitivní, jazykový a intelektuální rozvoj. V tomto článku se podělím o naše zkušenosti s výukou písmen a čtení, a přidám odborný kontext k různým metodám, které jsme použili.
Témata jsou koncipována na počet dní v tématu, ale edukačně je to místo 7 dní 4-5 dní. Takže 14-ti denní téma je cca na 8-10 dní, Bohatě stačí. Nedržíme se striktně dnů v týdnu, někdy jedeme o víkendu a pak v týdnu někam třeba jedeme, máme i nějaké jiné aktivity atd. Vše přizpůsobuji potřebám dětí, když nechtějí, nesedíme u stolu,...
Možná to bude znít divně, ale není cílem se naučit kvanta informací. Děti mám malé a na získávání informací mají celý život a google po ruce :D Cílem je naopak probudit v nich návyk se pravidelně něco učit, naučit je systém, jakým se lze učit. Aneb naučit se učit. A hlavně v nich probudit touhu po vzdělání, radost z učení...
Metodiky doporučují vyhnout se počítání na prstech, protože děti pak mají tendenci se k tomu vracet i v pozdějším věku. Lepší je naučit je od začátku pracovat s vizuálními pomůckami, které nemají stále u sebe.
Tuto část píši dle našich zkušeností, jelikož mám dvě různě staré děti, a tak popisuji, co kdy, s kterým dělám. Abychom mohli pracovat společně. Je to jen pro představu. Každé dítě je individuální a jedinečné. A je třeba respektovat jeho potřeby a možnosti.
V článku se dozvíte, jak jsme začali psát my, jak je to s různými úchopy tužky, a zda-li úchop měnit, proč používat při učení psaní rovnou správné tahy a proč je psací písmo důležité.